כירורג פה ולסת

כירורג פה ולסת הוא רופא שיניים אשר סיים התמחות נוספת בת חמש שנים בבית-החולים, ולעתים קרובות אף השלים את לימודיו לתואר "דוקטור ברפואה" (בנוסף על תואר הדוקטור ברפואת שיניים.) בישראל יש מאות בודדות של מומחים לכירורגיית פה ולסת, אשר עוסקים בכלל תחומי הכירורגיה של הראש והצוואר – גידולים, טראומה, בלוטות רוק, וכן טיפולים כירורגיים זעירים הכוללים עקירות כירורגיות והשתלות דנטליות.

לימודי רפואת שיניים הינם לימודים אקדמיים תאורטיים ומעשיים, האורכים במדינות שונות בין 5 ל-6 שנים. בסיומם, מקבל הבוגר את התואר דוקטור לרפואת שיניים – DMD או DDS. במהלך הלימודים, עוברים הסטודנטים הכשרה עיונית ומעשית בכלל תחומי רפואת השיניים, ולעיתים אף סבב במחלקת פנימית של בתי החולים, ומוכשרים לביצוע טיפולים בכלל תחומי רפואת השיניים. בשלב זה נחשב הבוגר בתור רופא שיניים כללי (GP – General Practitioner) ורשאי לעבוד בכל מסגרת בה יבחר – במרפאה פרטית או ציבורית.

יחד עם זאת, רופאים המעוניינים להתמקצע ולהתמקד בתחום מסויים ברפואת השיניים יכולים להמשיך ללימודי התמחת באחד מהתחומים – טיפולי שורש, רפואת חניכיים, שיקום, אורטודונטיה, רפואת שיניים לילדים, רפואת הפה וכירורגית פה ולסתות.

במה מתמחה כירורג פה ולסת?

כירורגית הפה והלסתות, להבדיל משאר תחומי ההתמחות ברפואת השיניים, הינה התמחות המועברת אך ורק בבתי החולים, והיא כוללת סבבים במחלקות אחרות בבית החולים, תורנויות מחלקה, תורנויות מיון וכו'. ההתמחות אורכת כחמש וחצי שנים בהם עוסק המתמחה במגוון רחב של תחומי כירורגיה, אשר אינם נחלת הרופאי שיניים הכלליים – אונקולוגיה, בלוטות רוק, מפרקי לסת, אורטוכירורגיה, רקמות רכות, טראומה וכו'. בסוף ההתמחות, מתעסק הכירורג בתחומי לימודיו בלבד, כאשר ככלל אינו עוסק בתחומ רפואת השיניים הטיפולית – סתימות, טיפולי שורש וכו'.

מרבית המטופלים פוגשים את הכירורגים במרפאות הפרטיות בקהילה במסגרת טיפולי כירורגיה דנטלית – עקירות שיני בינה, השתלות, הרמות סינוס, כריתת ציסטות. טיפולים אלה נחשבים בין ה"קלים" ביותר מבין מגוון הטיפולים אותם מכושרים הכירורגים לבצע, אך להם נסיון וידע רבים ונרחבים בביצוע טיפולים אלה – במקרים רבים יופנו מקרים מסובכים או מטופלים עם מצבים סיסטמיים (כגון סכרת לא מאוזנת, מטופלים אחרי טיפולים כימותרפיים או הקרנות, או מטופלים הנוטלים תרופות עם השפעה על מצבם הסיסטמי) לביצוע הטיפולים אצל כירורג פה ולסת.

בנוסף, כלל הכירורגים מוכשרים ומנוסים בביצוע טיפולים תחת סדציה והרדמה כללית – היות שבמקרים של כירורגיות גדולות במחלקות, מבוצעים הטיפולים תחת הרדמה כללית.

לכירורג פה ולסת הידע והנסיון הדרושים לביצוע כלל טיפולי הכירורגיה הדנטלית (כן כירורגיית בית החולים באיזור הפנים והלסתות) בצורה הטובה ביותר, וכן היכולת להתמודד ולתקן סיבוכים רבים העלולים לנבוע בזמן ולאחר הטיפול.

בנוסף, כירורגים רבים ממשיכים את לימודיהם להשלמת תואר דוקטור לרפואה כללית – MD, בתום או במהלך ההתמחות שלהם, וכך מקבלים ידע וכלים נוספים בתחום הרפואה הכללית והופכים לרופאים כלליים לכל דבר, בנוסף להיותם רופאי שיניים ומנתחי פה ולסת.

ד"ר עמית שחם הוא מומחה בכירורגיית פה ולסת, המבצע את כלל סוגי הטיפולים הכירורגיים הדנטליים, השתלים הדנטליים וטיפולי אסתטיקה של הפנים והצוואר במרפאתו הפרטית בראשון לציון.

לקביעת תור להתייעצות, התקשרו אלינו או לחצו על הכפתור לפתיחת טופס יצירת קשר.

יש לך שאלה או בקשה?

מלא/י את הטופס ואחזור אליך בהקדם