הארכת כותרת

ד״ר עמית שחם

מהי הארכת כותרת ומדוע מבצעים אותה?

הארכת כותרת היא תהליך רפואי טיפולי הכלול תחת ניתוחי חניכיים. זוהי פעולה ניתוחית נפוצה מאד בחלל הפה והגורם שמבצע אותה הוא רופא שיניים המתמחה בטיפול בחניכיים. בעצם בחלק מניתוחי החניכיים, מטרת הניתוח היא להאריך את כותרות השיניים. מדוע מבצעים הארכת כותרת? מסיבות שונות. ביניהן אפשר למנות עששת , שברים בשורש השן או בכותרת, ועוד. המטרה של הארכת כותרת היא לאפשר לשן להמשיך ולתפקד.  סיבה נוספת לביצוע ניתוח הארכת כותרת היא בכלל סיבה אסתטית כשכותרות השיניים נראות קצרות וזה פוגם במראה של הפה. מה עושים בניתוח הארכת כותרת? בעצם משקמים את המרחב בין השן לחניכיים ומגדילים את המרחק בין בסיס הרווח של החניכיים לבין העצם האלביאולרית. מטרת פעולה כירורגית זו היא למנוע נסיגת חניכיים ודלקות וזהו חלק מאז׳ורי בשיקום של הפה.

כיצד מתבצע ניתוח הארכת כותרת?

ניתוח הארכת כותרת הינו ניתוח כירורגי לכל דבר ועניין הכרוך בהרדמה מקומית. הרופא מתחיל את הניתוח בהסרה של רצועת חניכיים שנמצאת מעל הכותרת הפגומה ולאחר מכן מוריד קצת מהעצם המכסה את השורש של השן, כך שהשורש הופך להיות חלק מהכותרת , וזו בעצם ההארכה של הכותרת. לבסוף, הרופא תופר את החניכיים.

שימוש בלייזר לביצוע ניתוחי הארכת כותרת

אחד האמצעים החדשים יחסית והפופולריים לטיפול בהארכת כותרת כמו גם בניתוחים לשיקום הפה וניתוחי שתלים הוא הטיפול בלייזר. ישנם יתרונות לשימוש בלייזר על פני טיפולים רגילים כירורגיים. הלייזרים סטריליים ואין סיכון לזיהומים, נחסך הצורך בתפרים, וגם התהליך עצמו משמעותית פחות כואב משימוש בסכין מנתחים. הלייזר גם מסוגל לטפל בעששת ובעצם דרך קרן ממוקדת הנשלחת לחלל הפה וזאת ללא תופעות לוואי ולרוב ללא שימוש בחומרי הרדמה. הלייזר מאד אפקטיבי גם בחשיפת שיניים כלואות ועוד.

הארכת כותרת כניתוח אסתטי

כשאנחנו עוברים ניתוח , ולא משנה איזה ניתוח, חשוב לנו מאד שלא ייפגע המראה שלנו ובמקרים רבים אנו אף מצפים לשיפור. למשל במקרה של מחלת חניכיים או נסיגת חניכיים , אנו מצפים שניתוח שמטרתו הארכת כותרת, יגרום לכך שהפה שלנו ייראה יפה יותר והחניכיים במצב טוב. ניתוח אסתטי, זו מטרתו . לדמות ככל הניתן את המראה הטבעי של החניכיים ולשוות להן מראה יפה. במקרה של הארכת כותרת קדמית , אפשר לעצב אותה ולהתאים אותה לרכס העצם

חשוב לדעת

הפעולה הכירורגית של הארכת כותרת דורשת מיומנות ומקצוענות בתחום . הסיבה לכך היא שרופא לא מיומן עלול לפגוע בשורשי השן או בעצם ואת זה אנו רוצים למנוע. לכן, חשוב שהרופא המטפל יהיה רופא שיניים המתמחה בחניכיים ובהארכת כותרות. הרופא גם ינחה אותנו לאחר הניתוח מתי להגיע לביקורת ולמעקב וחשוב מאד לעקוב אחרי הנחיותיו כדי לסייע לתהליך ההחלמה לעבוד בצורה אפקטיבית.

עוד כדאי לדעת כי הארכת כותרות ניתן לבצע גם בתהליך אורתודנטי של יישור שינים. התהליך הזה ארוך יותר מבחינת זמן ולוקח בין חודשיים לארבעה חודשים. בתהליך הזה, מאלצים את השן לבקוע בצורה מלאכותית וכך בעצם מייצרים הארכה של הכותרת.

לסיכום

ניתוח הארכת כותרות שיניים הינו ניתוח הדורש מיומנות וניסיון מקצועי של רופא שיניים מומחה. הסיבות לביצוע ניתוח הארכת כותרות הוא לעיתים אסתטי ולעיתים אחר. הוא תהליך שאורך זמן לא רב ולרוב סובלים לאחריו מכאב קל אותו ניתן להרגיע באמצעות משככי כאבים. בסופו של דבר, התהליך מאפשר מראה אסתטי יותר של הפה תוך זמן קצר ומבלי לגרום נזק לחלל הפה.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן