מה שהיה עד לפני מספר שנים נחלתן של נשים מהעשירון העליון בלבד, הפך למגמה פופולרית שחוצה גילאים, מעמדות ומגזרים. מה זה בוטוקוס? איך זה עובד? ואיך בוחרים בינו לבין חומצה היאלורונית? כל התשובות שחיפשתן, בכתבה הבאה.

מה זה בוטוקס?

השם "בוטוקס" הוא קיצור של "בוטולינום טוקסין". רבים ודאי יופתעו לגלות שבוטולינום טוקסין התגלה בתוך קופסאות שימורים מקולקלות. הבוטולינום הוא למעשה חלבון רעלן שיודע להחליש את פעילות השרירים כאשר ניתן במינון קטן ומבוקר. בעולמות הקליניים משמש החומר הזה לשיתוק שרירים (על כך אפרט בהמשך), ואילו ברפואה האסתטית, משתמשים בו לעיצוב הפנים. הוא מאפשר יצירת מראה פנים חלק יותר, הרמת גבות, מניעת היווצרות קמטים מסביב לעיניים ומניעת קמטים אנכיים ואופקיים באזור הצוואר. אלו מושגים על ידי פעולת שיתוק שרירי הבעה שהזרקה נכונה ומדויקת של בוטוקוס יוצרת.

טיפול בוטוקס

הזרקת בוטוקס בפנים: איך זה עובד בפועל?

כאשר אני עובד עם בוטוקס, אני תמיד מתחיל באזור שבין הגבות. באזור זה נוצרים קמטים שנוהגים לקרוא להם "קמטי זעף" (או: "פסי רכבת"). הרבה נשים מבקשות להעלים את הקמטים הללו. 

אני מזריק לאזור הזה בכדי לשתק את שרירי ההבעה שאחראים להיווצרות הקמטים האלו, וכתוצאה מכך, האזור שבין הגבות נהיה חלק. בשלב השני, אני עולה לטיפול בקמטים שבאזור המצח. השריר העיקרי שאחראי להיווצרות קמטים במצח נקרא "הפרונטליס". הטיפול בשריר הזה מייצר מראה "קפוא" – מצח חלק ללא קמטים. לאחר הטיפול באזור שבין הגבות והמצח, אני עובר לטפל באזור שבצדי העיניים. באזור זה נוצרים קמטים שנוהגים לכנות עיניים "מניפה" או "רגלי עורב". שיתוק השרירים שאחראיים לקמטים הללו תורמת למראה פנים מהודק וחלק יותר.

האם טיפול בוטוקס מצריך תחזוקה?

בהחלט. תוצאות הפעולה של הבוטוקס אינן קבועות אם כי זמניות. כדי להשיג תוצאות טובות של הבוטולינום טוקסין יש לחזור על התהליך אחת לשלושה חודשים, פחות או יותר. כיום, ניתן להבחין במקרים רבים בהם מחזורי ההזרקה נהיים ארוכים יותר. לאחר הזרקות רבות השרירים מסתגלים למצב של השיתוק וחזרתם לפעילות הרגילה מתעכבת. אופיו הזמני של אפקט הבוטוקס משחק לעיתים גם לטובת הלקוחות. כך, למשל, קורה במצבים שבהם בוצעה עבודה לא מקצועית מספיק, אם באופן ההזרקה ואם בבחירת החומר. 

יש בסך הכל שלוש-ארבע חברות שמשווקות בוטוקס ומאושרות על ידי ארגון ה FDA. אני עובד עם המוצר של חברת "דיספורט" שנכללת בקבוצה זו. אם עובדים עם חומר לא מאושר התוצאה עלולה להיות בלתי מספקת, או במקרה גרוע יותר, עולה הסיכון לזיהומים וכי"ב. 

אי לכך, חשוב מאד לבחור ברופא מקצועי ומנוסה שיש עליו המלצות מאומתות רבות. כזה שעובד באופן מסודר ובסטנדרט ביצוע ושירות גבוה. גם אם קיבלת שירות בלתי מספק בעבר, תמיד תוכלי להחליף רופא לקראת סיבוב ההזרקות הבא.

ההבדל בין בוטוקס לחומצה היאלורונית

לא אחת אני נתקל בבלבול ואי הבנות כאשר מדברים על בוטוקס וחומצה היאלורונית. בוטוקס, כאמור, מחליק את עור הפנים על ידי שיתוק שרירים. הוא משתק את השריר ובכך מונע את הכיווץ שלו. אנו משתמשים בטכניקה הזו כדי לטפל בקמטים דינאמיים. לעומת זאת, חומצה היאלורונית היא טכניקה של מילוי קמטים. חשוב מאד לעשות את ההבחנה בין השניים. 

כאשר אני נשאל: "איך יודעים באיזו טכניקה לבחור?" אני תמיד מסביר ששתי הטכניקות למעשה משלימות אחת את השנייה. נקח לדוגמה את אזור השפתיים. שרירי השפה הוא שריר פעיל מאד. כתוצאה מכך, נוצרים לעיתים קמטוטים ורטיקליים מסביב לשפתיים. כדי למנוע את היווצרותם, אנו מחלישים את השרירי הזה. אפקט זה מתקבל על ידי הזרקת כמות קטנטנה של בוטוקס במספר נקודות בשפה העליונה והתחתונה. יחד עם זאת, נותרים באזור חריצים. אנו משתמשים בחומצה היאלורונית על מנת למלא אותם. מדוגמה זו ניתן ללמוד כיצד פעילותם של הבוטוקס וחומצה היאלורונית לא מנוגדת זו לזה, אם כי, משלימה.

דילוג לתוכן