דברים שלא ידעתם על חומר הפלא: בוטוקס

ממצב של אלמוניות מוחלטת הפך הבוטוקס, בתוך שנים ספורות, לחומר הגלם הכי פופולרי בעולם האסתטיקה. אלא שלאמיתו של דבר, בוטוקס משרת נאמנה את תעשיית הרפואה כבר הרבה שנים. אז מה זה בוטוקס בכלל ואיך הוא הגיע אלינו? על כך, בכתבה הבאה.

נעים מאוד: בוטולינום טוקסין

בוטוקס הוא למעשה סוג של רעלן שמצוי בטבע. הוא מוכר בעיקר לאור כך שמשמש כבר שלושה עשורים כחומר גלם לעיצוב ופיסול הפנים. בצורתו הגולמית, הוא מיוצר על ידי חיידק הקלוסטרידיום בוטולינום ומועבר, בין היתר, על ידי היווצרות בתוך קופסאות שימורים. יצא לכם להיתקל בקופסאות שימורים נפוחות? לעיתים, הסיבה לכך היא התפתחות החיידק בתוך המיכל. למרבה ההומור והאירוניה, בנסיבות האלו ממש, התגלה הבוטקוס. זה קרה במסגרת ניתוח של קופסאות שימורים פגומות שבתוכן התגלה בוטולניום טוקסין. מאז תחילת המאה ה-20 החל המדע לחקור את הבוטליניום טוקסין לעומק, והצליח לרתום אותו לצרכים ושימושים רפואיים רבים.

בוטוקס לקמטים

שימושים רפואיים של בוטוקס

כעת, נחזור אחורה על ציר הזמן ונתעמק מעט בהיסטוריה של הבוטוקס. בסוף שנות ה-80 אישר מנהל התרופות האמריקאי FDA תרופה לפזילה ועיוות העפעף תחת השם המסחרי: בוטוקס (BOTOX). פזילה נגרמת בעיקר כתוצאה ממאמץ של שרירים שמקיפים את גלגל העין. הבוטוקס פותר את הבעיה הזו על ידי החלשת השריר הבעייתי שנעשית באמצעות הזרקה נקודתית. החומר מחליש את השריר, ועם היחלשותו, נחלשת גם הפזילה. טיפול זה הוא אפקטיבי גם להחלשת טיקים נירולוגים, כמו אלו האופייניים לתסמונת טורט, למשל. הבוטוקס מחליש את השריר "ומרדים" את הטיק. מה שעבד כטיפול בטיק הקטן, הצליח לתת מענה גם כטיפול בעיוותי שרירים האופייניים לאחר שבץ. בתחילת שנות ה-90, במסגרת השימוש בבוטוקס עבור עיוותי שרירים אלו, התגלה במקרה כי הזרקה עדינה של בוטוקס מעכבת את פעילותן של בלוטות זיעה. בשלב זה, החלו להשתמש בבוטוקס גם כטיפול מונע בהזעת יתר בבית השחי.

בתחילת שנות ה-2000 החלו להתקבל דיווחים על הקלה בכאבי ראש כרוניים ממטופלים שביצעו הליכים של הזרקות קוסמטיות באזור הפנים. מתוך כך, התגלה שבוטוקס לא רק מחליש פעולת שרירים אלא גם מעכב שחרור של מוליכים עצביים המקושרים לתחושות כאב. ואילו ב-2014 אישרו שימוש בבוטוקס לטיפול בתנועת קרסוליים מוגבלת בקרב אוכלוסייה מבוגרת. לאחר הפיילוט המוצלח, ב-2016 אושרה השיטה גם לטיפול בבעיות קרסוליים בקרב תינוקות וילדים. נוסף על כל אלו, בוטוקס מסייע לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה, חריקת שיניים ועוד.

הבוטוקס וילידי שנות ה-2000

אם בעבר תפסו טיפולי הבוטוקס מקום של כבוד תחת מטרית טיפולי האנטי-אייג'ינג, כיום, תמונת המצב היא אחרת. הדור הצעיר, דור ה"סטורי" ו"הסלפי", מכתיב סטנדרטים חדשים לגמרי בתוך עולם המושגים של תפיסת היופי המודרני. כיום, הדגש נסוב סביב שמירה על מראה טבעי, האיפור העמוס נדחק הצידה ואת מקומו תופסות הזרקות בוטוקס עדינות. בחסות מידת הדיוק והיעילות של הטיפול, ההתאוששות המהירה והתחזוקה הקלה שלו, הפכו טיפולי הבוטוקס אטרקטיביים ופופולריים בקרב צעירים רבים. כמה צעירים? הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על כך ש-20% מצרכני הבוטוקס נמצאים בעשור השלישי לחייהם (עשרים עד שלושים).

יש בסך הכל שלוש-ארבע חברות שמשווקות בוטוקס ומאושרות על ידי ארגון ה FDA. אני עובד עם המוצר של חברת "דיספורט" שנכללת בקבוצה זו. אם עובדים עם חומר לא מאושר התוצאה עלולה להיות בלתי מספקת, או במקרה גרוע יותר, עולה הסיכון לזיהומים וכי"ב. 

אי לכך, חשוב מאד לבחור ברופא מקצועי ומנוסה שיש עליו המלצות מאומתות רבות. כזה שעובד באופן מסודר ובסטנדרט ביצוע ושירות גבוה. גם אם קיבלת שירות בלתי מספק בעבר, תמיד תוכלי להחליף רופא לקראת סיבוב ההזרקות הבא.

ומה טומן לנו העתיד?

הבוטוקס הרוויח את הפופולריות שלו בזכות, על כך יעידו מאות אלפי הצרכנים שמצביעים ברגליים. לפי שעה, אין תחליף לבוטוקס. עוד ועוד מותגים מנסים לפרוץ לשוק אבל ה FDA ממשך לאשר מותגים בודדים בלבד. אותם מותגים שמצליחים לעמוד באופן קונסיסטנטי בתקנים המחמירים שהסטנדרט הרפואי דורש. ניסויים ומחקרים ברחבי העולם מתקיימים תדיר, ביניהם כאלו המתקדמים בניסיון לאפשר שימוש בבוטוקס בתצורה אחרת שאינה הזרקה, אבל ניסיונות אלו עודם בחיתוליהם. על פניו, נראה כי הלקוחות שבעי רצון, ממשיכים לתחזק את הטיפול ולהמליץ עליו לחברים. שוק הבוטוקס ממשיך לגדול, ואיתו, גם תקציבי המחקר והפיתוח. העתיד, כך נראה, טומן לתעשייה הזו חידושים ושכלולים, ולא מן הנמנע שמטרנד, יקבל הבוטוקס מעמד של אלמנט מרכזי, טריוויאלי ושגור, בשגרת האסתטיקה והטיפוח של המאה העשרים ואחת.

כאשר אני נשאל: "איך יודעים באיזו טכניקה לבחור?" אני תמיד מסביר ששתי הטכניקות למעשה משלימות אחת את השנייה. נקח לדוגמה את אזור השפתיים. שרירי השפה הוא שריר פעיל מאד. כתוצאה מכך, נוצרים לעיתים קמטוטים ורטיקליים מסביב לשפתיים. כדי למנוע את היווצרותם, אנו מחלישים את השרירי הזה. אפקט זה מתקבל על ידי הזרקת כמות קטנטנה של בוטוקס במספר נקודות בשפה העליונה והתחתונה. יחד עם זאת, נותרים באזור חריצים. אנו משתמשים בחומצה היאלורונית על מנת למלא אותם. מדוגמה זו ניתן ללמוד כיצד פעילותם של הבוטוקס וחומצה היאלורונית לא מנוגדת זו לזה, אם כי, משלימה.

דילוג לתוכן