סד לילה  

ד״ר עמית שחם

שחיקת שיניים

שחיקת שיניים או בשמה המקצועי ״ברוקסיזם״ הינה תופעה מוכרת. לרוב אנשים שוחקים שיניים בשעות הלילה והשינה כך שהם אינם אפילו מודעים לכך והדרך היחידה בה ניתן לאבחן את זה היא בבדיקה של רופא שיניים שמזהה כי השיניים שחוקות או אם יש כאבים באזור השיניים והלסתות. במצב של שחיקת שיניים, האדם בעצם מפעיל את שרירי הלעיסה שלו באופן שחזק פי כמה וכמה מפעולת הלעיסה הנורמלית והסבירה. מה שקורה כשתוצאה מכך זו שחיקה אינטנסיבית של השן מה שמוביל לסדקים ואפילו שברים בכותרות השן ולעיתים גם בשורשי השן. במקרים אחרים, המטופל יסבול מכאבי ראש חזקים מאד ולעיתים מכאבי מפרקים בלסת. מסתבר שהתופעה של שחיקת שיניים הינה תופעה נפוצה בקרב האוכלוסיה וקרוב ל-100% מהאוכלוסיה סובלים ממנה. למה מתפתחת שחיקת שיניים? 

סד לילה לשיניים – מהו?

סד לילה הינו הפתרון האופטימלי לנושא שחיקת שיניים. מהו סד שיניים? זהו מעין מתקן העשוי חומר אקרילי ונתפר למידות הפה של המטופל. הסד בעצם חוצץ בין הלסת העליונה ולתחתונה ומונע בכך את שחיקת השיניים, בד בבד עם הרפייה של שרירי הלעיסה. הוא מורכב על הלסת העליונה ובמקרים חריגים, בהם ישנה שחיקת שיניים גם במהלך שעות היום, הוא מורכב גם על הלסת התחתונה. חשוב שמי שמכין לכם את הסד מתמחה בתחום הזה כי אחרת הסד עלול להפריע לכם במהלך הלילה ומהר מאד תחליטו לוותר עליו ולא לישון אתו .

לסד עלולות להיות תופעות לוואי –  לעיתים ריור מוגבר, לעיתים תחושה מוזרה ואולי אף לא נעימה בשיניים וגם יש לו ריח ואפילו טעם שעלולים להיות לא נעימים עבורכם. כמו בכל  אביזר רפואי, נדרשת תקופת הסתגלות וצריך לגלות סבלנות ולהבין שלוקח זמן עד שמתרגלים אליו. יחד עם זאת, ברגע שמתרגלים אליו הסד יכול להקל על כאבי הראש, כאבי המפרקים והשינויים שמתרחשים בשיניים עקב השחיקה שלהן.

עם כל מה שנכתב לגבי הסד, חשוב גם לטפל בדרכים נוספות בלחץ הנפשי שגורם מלכתחילה לצורך בסד. טיפול בלחץ יכול להיות תרופתי או טיפול נפשי ואם המטופל יוכל להירגע מהלחץ הנפשי והסטרס שמצוי בו, ישנו סיכוי טוב שתיעלם גם תופעת שחיקת השיניים.

תחזוקה של סד הלילה

מכיון שמדובר במתקן שנכנס לחלל הפה מדי לילה, ישנה חשיבות בשמירה על נקיון וחיטוי שוטף של המתקן. אפשר לחטא אותו במים וסבון ואפילו להשתמש בחומר מיוחד המיועד לשטיפה של הסד. גם בסד עצמו ישנו תהליך של שחיקה ולכן חשוב מדי כמה חודשים להגיע לביקורת אצל רופא השיניים ולהתאים אותו מחדש במידה ויש צורך לכך.

מתחדשים - פתרונות חדשניים בתחום סדי הלילה

התחום של שחיקת שיניים נמצא בהתפתחות כל הזמן וישנן טכנולוגיות ופיתוחים חדשים שניתן להשתמש בהם במקרה של שחיקת שיניים. למשל, סד לילה רק עבור השיניים החותכות בלסת העליונה. אפשרות כזו מקלה על התחושה הלא נעימה שבהכנסת סד שלם לתוך הפה.

לסיכום

סד שיניים הוא פתרון מצוין ופופולרי למניעה של שחיקת שיניים ושמירה על בריאות הפה והשיניים של המטופל. יחד עם זאת, חשוב לטפל במקביל במקור הבעיה שבכלל מגיעה ממתח נפשי ולחץ ולכך יש פתרונות מגוונים רבים הן ברמה הנפשית , הן ברמה התרופתית והן ברמה ההתנהגותית.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן